Warning: Undefined variable $post in /home/dvergen/public_html/wp-content/plugins/cardoza-facebook-like-box/cardoza_facebook_like_box.php on line 882
Warning: Attempt to read property "ID" on null in /home/dvergen/public_html/wp-content/plugins/cardoza-facebook-like-box/cardoza_facebook_like_box.php on line 882
Трапунтото е моя любима тема. Сега ще се опитам да обясня основния начин за правене на трапунто, но… се оказа, че има поне пет класически варианта:)
Ако харесвате тази техника или ви е интересно да научите нещо повече за нея може да разгледате книгите на Карен Мак Тавиш, в чието творчество трапунтото е един от основните елементи. В общи линии за направата му трябва да имате два слоя плат – горен и долен. Можете да изберете дали долният плат да е плътен или просто тензух. При вторият вариант ще избегнете рязането и шиенето на дупка, в която да напъхате пълнежът, но рискувате тензухените нишки да се разместят с времето и трапунтото ви да изгуби релефната си форма. След като сте избрали моделът, който бихте искали да ушиете (необходимо е той да се състои от затворени форми) и сте решили какви да бъдат двата слоя плат следва ушиването.
Когато двата плата са захванати един за друг на гърба на долният плат се прави разрез:
В дупката се напъхва силиконов пух (или парченца нарязана вата, но със силиконовият пух става меко и равномерно) и се зашива. Ако използвате тензух, то може просто да раздалечите нишките, да напъхате пълнежа и след това отново да ги съберете. Бодът, използван за зашиването на снимката е „рибена кост“.
След това трапунтото се ватира, капитонира и декорира с бродерия:)
А това трапунто е ръчно изработено с техниката с тензух. Негов автор е Емилия Голева. Ние имахме удоволствието да го видим на посветената на темата Трапунто среща на гилдията:)